Okumak Anlamaktir

7 Temmuz 2012 Cumartesi

Dünden Bugüne, Teşkilat-ı 13 İhmal

13 İhmal; ilk kez 2004 yılında bir fikir olarak ortaya atılan, ve aynı yıl içerisinde biri producer, diğer ikisi “mc” olmak üzere 3 kafadar tarafından kendi imkanları el verdiğince demo albümlerini hayata geçırebilmeleri amacının doğrultusunda, Gümülcine’de kurulmuş bir home studio‘ya verdikleri isimdir. Ufak anlaşmazlıklar nedeniyle erken dağılan bu oluşum, daha sonra isminin Teşkilat-ı 13 İhmal olarak belirlendiği 2004 yılının sonlarına doğru, Nujelm ve Hazreç müzik gurubu tarafından yeniden Gümülcine’de yapılanacaktır. O yıl; üç adet deneme demo albümü Teşkilat-ı 13 İhmal imazası altında dinleyicilerine ulaşacaktır. A, Artı adlı Nujelm’in ilk bandrolsüz deneme demo albümü, bunlardan biriydi. 2008 Yılı Kurucularının Üniversite eğitimi, 2005 yılında yeni kararların alınmasına, örneğin müzik gurubu Hazreç’in dağılmasına ve Uneba Realm’in kurulmasına, Teşkilat-ı 13 İhmal'in Selanik ve Atina olmak üzere iki kola ayrılmasına, son olarak 2007 yılında Büdü’nün de aileye dahil olmasına sebep olacaktı. Uzun bir süre boyunca (2006 - 2009 yılları arası) kayıtların Atina’da, track’ların ise Selanik’te tamamlanması söz konusu olacaktı.

İlerleyen yıllarda hayata geçirilmesi planlanan projelerin sadece müzikle sınırlı kalmaması, çıtanın yükseltilmesine ve Teşkilat-ı 13 İhmal’in daha da büyümesine vesile olacaktı. Üç kişiden oluşan Hazreç gurubu, iki kişinin şahsi kanaatleri gereğince müzik hayatlarına son vermelerinden dolayı dağılmış ve böylelikle Zuzu ile Nujelm, Uneba Realm’ı kurma gereği duymuşlardır. Uneba Realm; Hazreç gurubuna nazaran kendilerine ilke edinmiş ideolojinin doğurtusunda müziklerini inşa ediyor, görüş ve duruşlarından asla taviz vermiyorlardı. İlk yıllarda takındıkları tavır oldukça sert ve karamsardı. Müziğin sözden daha az önem arz etmediği görüşündeydiler. Βöylelikle müziklerinde ki durgunluk (düşük bpm) ve “karmaşıksızlık”, surreal akımın etkisi altında kalmış kötümser lyricklere göre oldukça sadeydi. Karanlık, umutsuzluk, kötü ve onların da isimlendirdikleri gibi ruh deşme sanatı, bizlere; icra ettikleri müzik türünü tanımlamamızda yardımcı olacaktır.

 Uneba Realm, Nobel Ölüsü adını taşıyan ilk bandrolsüz albümünü 2008 yılında çıkarmıştır. Orta Avrupada ses getiren albüm bir çok sitede dinleyicileriyle buluşmuş ve dergilerde tanıtılmıştır. O dönem Batı Trakya ve Türkiye’ye açılma düşüncesinde olmayan yapımcılar, o bölgelere tanıtım ve dağıtımı göz ardı etmişlerdir. 2008 yılında gerçekleşen bir başka olay da aileye dahil olan Büdü’nün, GADAB adlı kendisine ait demo albümünü ilk kez Teşkilat-ı 13 İhmal çatısı altında çıkarmasıydı. 5’i, skit, intro ve outro’lardan oluşan toplam 14 parçalık albüm dergilerde tanıtılmış ve dinleyicilerine gerek elden gerekse internetten dağıtılmıştır.2009-2012 Sukunet dönemi diye adlandırabileceğimiz bir dönem. Büdü & Nujelm ortak yapım olan Mood EP (2012) albümüne dek kişisel single’lar müstesna, herhangi bir üretime gidilmemiştir. Öte yandan mevzu bahis geniş proje kapsamında ki planlamalar; Teşkilat-ı 13 İhmal’in Atina kentine taşınmasının ardından hayata geçirilmeye, üzerinde düşünülüp daha da genişletilmeye başlanılmıştır. Bunlardan bazıları: Video entertainment işine girilmiş, video klipler ve skeçler çekilmeye başlanmıştır. Teşkilat-ı 13 İhmal dalları arasına art’ı da katmış buna binahen eğlence şirketlerine poster ve bannerlar hazırlanmaya başlamıştır. Reklamcılık, faliyet gösterdiği bir başka alandır, TV ve radyo gibi kurumlara reklam temin etmeye başlamıştır. Sinema, kısa metraş filmler bir diğer alanıdır, çok yakında sizlerle paylaşılacaktır. Sadece müzik sektörüyle yetinmeyip faliyet gösterdiği alanları genişletmesi dolayısıyla Teşkilat-ı 13 İhmal, kadrosuna yeni çalışanlar ilave etme gereği duymuştur. Bugün Teşkilat-ı 13 İhmal hız kesmeden yapılanmaya son sürat devam etmektedir. Önümüzde ki dönem projelerin çoğu hazırlık aşamasını geçmiş, sizlerle paylaşacağımız günleri beklemektedirler. Bunların bir kısmı şöyledir:


  • Uneba Realm: Darkness, Vampiric, Tribute to 90’s ve Get the Funk Out olmak üzere 4 farklı albüm.
  • Büdü: Retro, Dub ve Battle ağırlıklı 3 farklı albüm çalışmaları. 

Amma Velakin