Okumak Anlamaktir

4 Aralık 2013 Çarşamba

Bir Komiserin Itirafları

Aşağıda görmüş olduğunuz poster; Bir Komiserin İtirafları adlı filme ait. İngilizçesi; Confessions of a Police Captain. İtalyancası biraz daha uzun; Confessione di un Commissario di Polizia al Procuratore Della Repubblica. İlaveten cumhuriyetle alakalı birşeyler söylüyor olmalı. 1971 yapımı İtalyan filmin; biri Moskova film festivali ve diğeri Cristal Awards olmak üzere  2 tane de ödülü bulunuyor.

Film Posteri
Confessione di un Commissario di Polizia al Procuratore 
Della Repubblica

Adından da anlaşılacağı gibi film; bir komiserin itiraflarıyla alakalı. En azından öyle olmalı diye tahmin ediyorum, filmi izlemedim. Zaten konumuz film değil. Konumuz uzun zamandan beri dinlediğim ve her dinleyişimde bana özgüven aşılayan; filmdeki şu soundtrack:

Parça; 1950'lerin başlarında kurduğu jazz gurubuyla Grammy kazanan ve 'en iyi şarkı' dalında Oscar adaylığına layık görülen Riz Ortolani'ye ait. Birçok başarılı sountrack'e imza atan sanatçının özellikle şuan dinlemekte olduğunuz parça benim için, kulaktan alınan yasal uyuşturucu gibi. Daha önce de belirttiğim gibi, uzun süreden beri Youtube kanalımın listesinde yer alan bu parçanın yanına bir de not düşmüşüm. Notta şöyle yazıyor: Küçük bir genç kızın hayallerini yıkarcasına...

Not: Filmi daha önce izlemiş olanlarınız varsa, fikirlerinizi alayım. İzlemeye değer birşeyse belki vaktimi ayırabilirim. Hiç fena bir fikir gibi duyulmuyor.

Amma Velakin