Okumak Anlamaktir

24 Haziran 2014 Salı

Genetiği Değiştirilmiş Engerek; Bir Radyo Programı

Gümülcine'li (çevre şehir ve köylerden) olup radyo dinlemeyi sevenler bileceklerdir ki  6 haftadır Radio City'de yayın hayatına devam eden Genetiği Değiştirilmiş Engerek programı, 13 Haziran 2014 tarihi itibariyle 2. sezon finali ile tatile girmiş bulunmakta.
Belirtmekte fayda var; Genetiği Değiştirilmiş Engerek programının 2. sezonunu 16 bölümden oluşacak şekilde düşünmemize rağmen, elimizde olmayan teknik sorunlardan dolayı 20 Haziran gecesi yayına giremeyerek 15 bölümde sonlandırma mecburiyetinde kaldık.

Bu yazımda size benim de bir parçası olduğum Genetiği Değiştirilmiş Engerek'i daha yakından tanıtmaya çalışacağım.


Ustream Dönemi

Genetiği Değiştirilmiş Engerek programının çekirdek dinleyici kitlesi iyi bilir; Engerek sanıldığının aksine bir kaç aylık bir radyo programı değil aksine 1,5 - 2 yıllık geçmişe sahip bir e-radyo programcılığıdır.
Bundan yaklaşık 2 yıl önce 13ihmal studio'larında (Atina ΦΕΕΜΠ) Ben Büdü'nün Ustream hesabının üzerinden başlattığı, ve 13ihmal dinleyicilerine bir adım daha yakınlaşmayı hedef olarak gören amatör bir yapılanma idi.  Uzun bir süre (1 veya 1,5 yıl) bu böyle devam etti.

Bu süre zarfında kendi dinleyici kitlesini oluşturmaya başlamış ve ilgi alaka görmeyi başarmıştır. Bu ilgi ve alakanın esas nedenlerinden birisi de dostlarımızın, bize olan ve asla göz ardı edilemeyecek boyutta ki yoğun desteğidir. Yeri gelmişken buradan gerek kendi adıma gerekse Büdü adına, bugüne dek bizlerden desteğini esirgemeyen dostlarımıza sonsuz teşekkürü borç bildiğimizi belirtelim.
Diğer yandan konumuza dönecek olursak; Ustream dönemi zarfında, yapılan şeyin bir ismi veya uzun vadede bizim tarafımızdan meyvalarının toplanacağı bir macro planlaması yoktu. Yaptığımız şeyi hobi olarak ve bundan zevk aldığımız için yapıyorduk.
Burada Büdü'ün dirayetini / azmini tebrik etmek gerekiyor. Sözünü ettiğimiz 2 yıl zarfında 2 kez "ikamet" değiştirmesi, ve partnerlerinin sık sık değişmesine rağmen kendisi asla pes etmedi. Ve inandığı yolda yürümeye devam etti.
2013 yılı boyunca bu güzel gidişatın benim açımdan bir duraksama söz konusu olduğu tatsız bir gerçek. Vatani borcumu yerine getirmek için Büdü'ye olan aktif desteğimi çekmek zorunda kaldım. Bu zaman diliminde Büdü yakın dostlarının desteği ile birlikte ve yapmış olduğu şeye isim (Genetiği Değiştirilmiş Engerek) ve kimlik kazandırarak bir kademe daha atlayamı başardı.
2014 yılı Atina'ya döndüğümde, yanılmıyorsam GDE 2. sezon 9. bölümünde beni konuk olarak programına davet etti. Ve o gün son kez Ustream üzerinden programı sunacaktık.

Engerek Afiş

G.D.E 107.6 Frekansında

Foto City sahibi ve Radio City hak sahibi sevgili Umit'in 7 hafta önce bize yapmış olduğu o hoş sürprizi; 13 ihmal ailesi olarak bu alandaki hedeflerimizin yeniden gözden geçirilmesine neden oldu.

1 yıllık aradan sonra konuk olarak katılmış olduğum GDE programının yayınını; Ümit bizden habersiz Radio City'nin yayın akışına vermişti. Latifeyle birlikte itiraf etmemiz gerekiyor ki Umit'in bu riskli ve bir o kadar da cesaret gerektiren davranışından dolayı 13ihmal ailesi ve GDE dinleyicileri olarak kendisini ne kadar tebrik etsek azdır.
Böyle düşünüyor olmamızın nedeni; radyoculuk gibi ciddi bir müessesede tecrübe sıkıntısı çeken iki kafadara tereddütsüz destek çıkıyor olmasıdır.
Başarısız olacağımız ihtimaline karşın gelecek olan eleştirilere rağmen kendisi tarafından alınan bu karar, girişimciliğin diğer adı olduğunu tarafımızca belirtir ve bir kez daha kendisini tebrik ederiz!


GDE ve Bundan Sonrası

Umit'in bu hoş davranışından sonra daha önce yukarıda da belirttiğimiz gibi; böylesine ciddi bir müesseseye adım attığımız gerçeği bizlerin hedefini belirlememize ve bundan böyle tavrımızın ne yönde olacağına dair plan ve programımızda değişikliklere neden oldu.

Bu değişikliklerden bir tanesine örnek vermemiz gerekirse; benim de programda sık sık telaffuz ettiğim "mayınlı arazilerden" olabildiğince az söz etmek, ve eğer mümkünse asla söz etmemek. Şimdilik mayınlı arazilerin ne olduğu konusunu başka bir yazıya ertelemeyi uygun görüyorum.
Geniş bir kitleye hitap etmenin ne denli sorumluluk içerdiği bilincinde olduğumuzu vurgulamak isteriz. Ancak, çoğu Batı Trakya azınlık radyolarının gerek müzik tercihleri açısından gerekse dinleyici kitleleriyle yetersiz iletişimleri açısından, eksikliğini hissettiğimiz
bir durum söz konusu olduğundan dolayı, ben ve Büdü takınacağımız tavrın klasik radyo programı sunuculuğunun aksine GDE tarzında etik değerlere saygı çerçevesi içerisinde devamını öngörüyoruz.
Basitçe detaylandırmamız gerekirse ilk olarak; alternatif müzik eşliğinde güncel ve evrensel konular üzerinde dinleyicilerimizle fikir alışverişi.
Bu hedef doğrultusunda programımızı elimizden geldiğince kendi mottolarını üreterek renklendirebilmek olacaktır. Lakin bizlerin ve dinleyicilerimizin, GDE olarak ilke edindiğimiz gayenin netleşebilmesi açısından daha zamana ihtiyacımızın olduğu kanatindeyiz. Vakit-i zamanı geldiğinde herşey daha anlaşılır bir hâl alacaktır.

Bizler için GDE, haftanın stresini attığımız bir Cuma günü etkileşimidir. Esas olan bu işi sevdiğimiz için yapıyor olmamızdır. Bu; gittiği yere kadar böyle gidecektir. Keyif alıyor ve keyif veriyorsak, gerisi bizler için teferruattır.
Bizlerden bu şansı ve desteği esirgemeyen Radio City ve siz çok değerli dinleyicilerimize bir kez daha sonsuz teşekkürler.

Amma Velakin