Okumak Anlamaktir

9 Şubat 2015 Pazartesi

Asker Adaylarına Tavsiyeler

Askerliğe gidecek olan kişilerin heycan ve panik içerisinde, vatan-i borcunu ödemiş yakın çevrelerindeki arkadaşlarından yardım ve tavsiye istemeleri, beni  bu yazıyı yazmaya teşvik etti. Hem bu vesileyle bundan sonra, uzun süredir planladığım Venna serisi yazılarıma başlamış olurum.

Altını çizerek belirtmem gerekiyo ki bu yazının tamamı
Batı Trakya azınlığına hitap etmekle birlikte
Yunan lisanında bolca 'ordu terimleri' kullanılmaktadır
Yunanca bilmeyen dostlarımdan, şimdiden özür diliyorum.

Sevgili 'asker adayı' dostlarım, belki de en son söylemem gereken şeyi yazmaya başlayarak devam etmem, hepimiz için daha uygun olacaktır. Kafanızda oluşturmuş olduğunuz askerliğin gerçekle yakından uzaktan bi'alakasının olmadığını, en geç askerliğinizin 3. ayında anlayacaksınız. Teslim olmanız için belirlenmiş tarih yaklaştıkça, yaşadığınız (eğer ki yaşıyorsanız) panik/heyecan, endişe sıkıntı ve hatta bunalım, sizileri korkutmasın. Bir şekilde zaman ilerlerdikçe bu duygular yerini, yeni arkadaşlıklar edinme, dostluk ve iyi vakit geçirmeye bırakacaktır. Fakat bunun püf noktası; içeride her ne ile meşgulsanız, onun tadını çıkarmakta gizli olduğunu unutmayın. (değineceğim) Çünki içeride sizleri Full Metal Jacket gibi savaşın ve aşağılanmanın olduğu bir ortam asla beklemiyor.


Teslim olmadan önceki tavsiyeler

Okumak yerine iş hayatını tercih etmiş olmalarından dolayı vatani görevini erken yaşta tamamlamış arkadaşlarımızın, arkerlik hikayelerine hepimiz maruz kalmışızdır. Fakat; askerliğin ancak tecrübe ile anlaşılabilir olacağı gerçeğini göz önünde bulundurursak, anlatılan o tüm hikayelerin kafamızda dağınık bir şekilde yer edinmesine yol açtığı gibi, askerliğe gidecek olanların da yok yere tedirgin olmasına neden olabiliyor. Aynen bende olduğu gibi.

Micheal Jackson Dansı
Beklediğimden 2 ay önce
teslim olacağımı öğrenmeden
-hemen- önceki son halim
Beklediğimden 2 ay önce teslim olacağımı öğrendiğimde, şok olmuştum. O 2 ayı, piskolojik hazırlığıma ayırmayı düşünüyordum. 19 Mart 2013 tarihinde teslim olmam gerekiyordu ve aylardan Şubat'tı. Yapmam gerekenleri 1 ay gibi çok az bir süreye sıkıştırmam gerekiyordu. Endişeli olmadığımı dışa yansıtmam gerektiğini düşünüyordum. Kafamda cevap bekleyen tonlarca soru ile birlikte, hazırlıklı olmam kompleksine kapılarak rütbeleri ve birçok 'asker-i kavramları' öğrenmeye koyulmuştum. İtiraf etmem gerekiyor ki, böyle bir telaşa kalkışmam hiçbir işe yaramadı. 
Bu zaman kaybından başka birşey değildi açıkçası. En nihayetinde acaba yapabilecek miyim (askeri hitabeti) ve öğrenebilecek miyim kaygısı taşıdığım (örn: askeri hiyerarşi) endişelerimin 1 haftalık süreçte eriyip gittiğine tanıklık ettim. İnanın ki içeride sizlere eğitim bazında yaptıracakları (esas duruş, selam ver, sağa dön sola dön gibi) bir yığın şeyi  bir ağaca yaptırsalar, ağaç ta bir yerden sonra kendi kendine istenileni yapacak hale gelecektir. O yüzden, endişe etmenize ve paniklemenize hiç gerek yok. 1 aylık eğitim kampına (Kentro'ya) girmeden önce, yanınıza almanız gereken muhimatların listesini çıkarmak, çok daha önemli. Not edin.

  1. Sleeping Bang (uyku tulumu) & koyu yeşil çaşaf: Yatacağınız yataklar 2. Cihan Harbinden kalma olduğu için ihtiyaç duyacaklarınızın zirvesinde yer alıyor. Yaz kış bununla idare edeceksiniz. Çarşafı ise yatağınızın üzerine sereceksiniz. (Size bunun yasak olduğunu söyleyenler olabilir, aldırış etmeyin)
  2. 4 adet kilit (min): Size kentro'da verecekleri lukaniko ile birlikte bir de kilit çıkacak, onu atın ve yanınıza aldığınız kilitlerden bir tanesini lukanıko'yu kilitlemek için kullanın. Bir tanesi silahınız için olacak (mecburi), onu mümkünse uzun versiyonu olanlardan tercih edin. Bir tanesi, yanınıza aldığınız eşya valizi için. Sonuncusunu yedek olarak değerlendirin. Şanslıysanız; gideceğiniz kentro'da foriamo dedikleri dolapları kullanmanızı söyleyebilirler, varsa. Dolap için kullanırsınız, aksi halde arvyla'larınızı (botlarınızı) kilitliyebilirsiniz. Kilitlerinizin kalın olmamasına dikkat edin. Anlaşılacağı üzere kilitlerin nedeni, kentro'da sıkça rastlanan hırsızlık vakalarına önlem amaçlı.
  3. Giyim: Size orada; birkaç çift askeri çorap, 2-3 adet askeri t-shirt ve boxer verecekler. Lakin 20 küsür günlük bir kamp için bunlar yeterli olmayacaktır. Boxer ve çorap sizin insiyatifinize kalmış birşey, dilediğiniz kadar alabilirsiniz, tavsiyem minimum 10 çift her ikisi için. Dışarıdan takviye için 10 adet askeri t-shirt almanız lükse kaçabilir.
  4. Πάτοι (Patos): Şu ayakkabılarımızın içinde olanlardan. Bilhassa silikon olanları tercih etmenizi tavsiye ediyorum. 20+ euro olanlardan edinin. Size verecekleri arvyla'ların içinde o 'zamazingolardan' yok ve patos'suz giymeniz imkânsız.
Bu 4 maddelik listenin içinde yer alanlar, sizler için hayati önem arzetmekte. Çaylak bir erin (neos'un) olmazsa olmazlarıdır. Ek olarak bilgilenmeniz açısından şunları ilave edebilirim:
Yanınıza almanız halinde size yarımcı olacak eşyaların arasına, neseser'i de katabiliriz. Şampuan, diş fırçası ve diş macunu gibi edavatları bir arada saklayacağınız bir çantadır neseser. Gün aşırı traş olacağınız için traş bıçağı tercihini size bırakıyorum, WC ve diğer gereksinimleri de. Bazen not tutmanız gerekebilir; ΚΨΜ'de de bulabileceğiniz bir blog ve kalem işinizi görür. Gece nöbetlerinde imza atmak gibi işinizi kolaylaştıracak küçük el feneri. Havlu ve kırma onlar verecekler, dışarıdan satın alıp masraf etmenize gerek yok. Kış ayları için koyu yeşil atkı alabilirsiniz. Ve terlik, arvyla giymediğiniz zamanlarda ayağınızda olacak, bazı kentro'larda veriyorlar aksi halde birer çift edinmeniz gerekecek.

Ve bir askerin hayat kurtarıcısı; cep telefonu. Çoğu kentro'da kameralı cep telefonları yasak. Saklayarak pahalı cep telefonlarını içeriye geçirenleri göreceksiniz ki yakalandığınız takdirde onu sizden alacaklar ve 1 aylık eğitiminizin sonunda geri verecekler. Bunu göze alabiliyorsanız yanınıza alın. Tavsiyem; yanınıza eski model 20-30 euro'luk uçuz, mümkünse kamerasız bir cep telofonu almanız. Kamera için problem çıkartırlarsa kamerayı kırın. Facebook ve Twitter için fazla vaktiniz olmayacak zaten. O yüzden yanınıza akıllı cep telefonunuzu almanıza hiç gerek yok. Fakat askerliğinizin 1 aylık eğitim kampından sonra (kentro) geri kalan 8 veya 11 aylık döneminde akıllı cep telefonunuz, hayatınızı kurtaracaktır.


Teslim olduktan sonraki tavsiyeler

Buraya kadar işin kolay kısmıydı. Askerlik dönemi yaklaştıkça bizleri pençesine alan piskolojik baskı, teslim olduğumuz zaman karşılaşacaklarımızın ne olacağını tam olarak kestiremediğimizden dolayıdır. Bilinmeyene yolculuk; hafta sonları dahi evde TV başında takılmayı seven bir insanı ne denli tedirgin ediyorsa, özellikle çocuk yaşta sayılacaklar için askere gitmek o denli tedirgin ediyordur. Bu gayet normal. Bu piskolojik baskının üstesinden gelmeniz için, acizane tavsiyelerimi ve askerde büyük ihtimal karşılaşacağınız saçmalıkları ve pür dikkat etmeniz gereken konuları sizlere anlatmaya çalışacağım. Umarım bu; varsa endişelerinizi, yoksa merakınızı giderir.

Kabullenmek: Sözünü ettiğim piskolojik baskıyı kırmanın en temel yoludur. Askeri kural ve nizamı olduğu gibi kabul etmeniz gerekiyor. İçeride yığınla saçma sapan, mantığa sığmayacak - akla fikre zarar uygulamalarla karşılaşacaksınız. Bunları sorgulamamanızı ve kat-i şartta düzeltmeye çalışmamanızı öneririm. Komutanların bundan haberdar olmadığını düşünmeyin; yıllarını orduya vermiş olanlar elbet senden ve benden daha iyi görüyorlardır. Fakat onlar gibi bu tiyatroyu oynamak zorundasınız. Birşeyi çok iyi bilmeniz gerekiyor; asla ama asla kendinizden rütbeli birine karşı haklı olma şansınız olduğunu zannetmeyin. Kolaylıkla açığınızı bulacaklardır ki, sizin yapmanız gereken tek şey hatanızı kabullenmektir. Bunun için sihirli kelimeye ihtiyacınız olacak o da; αδικαιολόγητος! (mazeretsiz) olacaktır. Örn: "neden bugün traş olmadın?" diye sorduklarında, asla mazeret uydurma, bu sana pahalıya patlayabilir.

Saygı & Sabır: Onların, yani rütbelilerin senden beklentisi kendilerine ve çevrene saygılı olman. Bunun için sabıra ihtiyacın olacak, demin dediğimiz kabullenmeyi becebilmişsen işin kolaylaşıcaktır.
Emrolunduğun şeyi sorgusuz sualsiz, itiraz etmeden yapman gerekiyor. Onlar için bu, saygı göstergesidir. Eğer gerçekten haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız, şikayetinizi bu esnada belirtebileceğiniz kişi ve 'kurumlar' olacaktır. Yine de emre uymak zorundasınız.
Zaman zaman, zamanın durduğu hissine kapılacaksınız. Çok boş vaktiniz de olacak. Bazen ben burda ne yapıyorum diyeceksiniz. Ama geçecek, hiç endişeniz olmasın. Başlanılan şey; bitmiş demektir. İkna olmadıysanız ki büyük ihtimal olmamışsınızdır; bu gibi durumlarda sizlere şiddetle büyük ekran akıllı telefon tavsiye ediyorum. Sanırım bu daha inandırıcı oldu.

Askerliğinizi fırsata çevirebilirsiniz. Askere girmeden önce benim gibi asosyal bir kişiliğiniz varsaydı, askerlik bunun üstesinden gelip tamamıyla bir sosyal kimliğe bürünmeniz için en uygun mecra. Er'lerden - paralı askerine rütbelisine. Altına sıçanından en titizine. Karnı durmadan acıkanından, hiç yemek yemeyenine. Mızmızlanına, küfredenine, korkağına, korkusuzuna yüzlerce kişi tanıyacaksınız. Hayat hikayelerini dinleyeceksiniz. Ve inanın; halinize şükredecek 'ben paşalar gibi yaşıyormuşum' diyeceksiniz. Hepinizi orada eşit gördüklerine ve bir yerlere koyduklarına tanıklık edeceksiniz, bu sizi önemli hissettirecek. Avazınızın çıktığı kadar yüksek sesle bağırıp çağırmak size özgüven aşılayıcı kaçınılmaz bir fırsat olacak. İstem dışı ördüğünüz duvarlar en nihayetinde yıkılacak. Bu fırsatı tepmeyin.

21 ΛΜΧ
Selam böyle çakılır!
Nauplio'da (K.E.MX) komutanımız, 'sizin değil, karşınızdakinin korkması gerekiyor' diye tembihliyordu durmadan. İçeriye adım atar atmaz 'tansiyonunuzu ölçmeye' çalışacaklar, ne kadar sazan olup olmadığınızı anlamak için. Dik durun ve korkmayın, hemen kanmayın. Söylediğiniz şeyden emin olun. Aksi bir komutanınız varsa, en iyi şekilde ona selam verin (öğretecekler) bundan asla kaçınmayın, 'selam' olayına bayılıyorlar. Arvyla'larınız cılalı ve hergün traşlıysanız, göze batmaktan kaçınmış olursunuz. Jokeysiz ve 'hitoniıo'suz' 'loho'dan çıkmayın. Silahınızın numarasını ezberleryin, asla unutmayın ve ona çükünüz gibi bakın. Düzenin işleyişini kentro da monada'da (birlik) da bir süre sonra kavrıyacaksınız, sıkıntı etmeyin. Kentro hariç 'sardelalılardan' çekinmenize gerek yok, ilerleyen dönemlerde insanına göre muameleyi öğreneceksiniz - merak etmeyin. En tatlı döneminiz son bir ayınız olacak; kendinizi Sultan Süleyman gibi hissecedeksiniz.


Ek bilgiler

İstediğiniz monada'ya (birliğe) gitmek istiyorsanız, 'vizma'nızın' (ayrıcalığınız) millet vekili/demokrat olmasına özen gösterin. Vizmalar en etkilisinden en etkisizinden söyle sıralanır; baron, dini önder; mitropol veya Yunan devleti tarafından atanmış Müftü, 'hükümet adamı' farklı bir deyişle sağlam bir millet vekili ve en son Generaller gibi ordu adamları. Fakat monada'ya geçtiğiniz vakit General mevki-inde tanıdığınız varsa en çok o zaman rahat edersiniz.

Bunlar aklınızda bulunsun. Askerlik kimileri için zaman kaybı kimileri için son tatil ve kimileri içinse kaçınılmaz bir fırsattır.  Ben hepsini bir arada yaşadım, ama iyiki yaşamışım diyorum. Güzel bir anı olarak hatırlanıcak. Bol şans! Şimdiden hayırlı teskereler!

Amma Velakin