Okumak Anlamaktir

6 Şubat 2015 Cuma

İHOO Adam mıdır?

Yarın (7 Şubat 2015) Türkiye STS-Liginde Fenerbahçe ve Trabzonspor arasında haftanın müsabakası oynanacak. Fenerbahçe açısından karşılaşmanın önemi 3 puandan çok daha fazlası olduğunun gerçeği, taraftarın maça olan ilgi ve alakasına yansıyor. Bu sezon ilk defa Fenerbahçe'li futbolcular, Şükrü Saraçoğlu stadyumda (neredeyse) dolu tribünlerle birlikte oynayacak.

Bu karşılaşmanın futbol şöleni havasında geçmesini beklemek iyimserlik/polianacılık olacağı gibi, her Fenerbahçe müsabakası öncesi rakip takım başkanları tarafından klasikleşen hakemi baskı altına alma çabasındaki talihsiz açıklamaların yaşanmayacağını tahmin etmek aptallık olurdu.

İbrahim Ethem Hacıosmanoğlu

Haftanın skandalı; 'hakemi aradım' itirafı ve 'takımımı sahadan çekerim' gibi provakatif tehditleri  ile, devlet ve ortakları tarafından korunan çaylak maşa - örtülü ödenekçi Hacıosmanoğlu'ndan geliyor. Bu ortamda bu gayet doğal aslında, anormal olan; elini attığı her dalı kurutan başarısızlık abidesi TFF başkanı ve 'kurmayları'nın' yaşananlara sessiz kalması dışında onlardan yaptırım beklemek. Şimdiden söyliyelim, buradan pek birşey çıkmayacaktır.

İstiyorsanız; şımartılarak iyice zıvanadan çıkan İHOO'nun akıl tutulması demeçlerine bir göz atalım: 
''Kasti bir hata olursa takımı sahadan çekerim. Bu sene hakemler yüzünden 15 puan kaybettik. Fenerbahçe maçı esnasında bir tane kasti hakem hatası görürsem, takımı sahadan çekeceğim. Trabzonspor çok büyük bir camiadır kimseye yem olmaz. Kararımı uygulamakta çok kararlıyım''
İHOO; 'Fenerbahçe maçı esnasında bir tane kasti hakem hatası görürsem takımı sahadan çekeceğim' diyerek  yapılan hakem hatalarının kasti bir şekilde Fenerbahçe lehine, Trabzonspor alehine olduğunu ima ediyor. Aslında bu; 96 yılından bu yana içlerinde ukte olmuş hazımsızlığın dışa vuruşu. Kabahatı başkasında arıyarak başarısızlıklarının üzerini örtme çabası. Ve ben ilk defa yarınki karşılaşmada, hakem hatasından galip gelmemizi umuyorum. Mümkünse bu 61. dakikada 2 metre offside golü ile olsun istiyorum. Bakalım İHOO ne kadar sözünün eri.
''Biz sahada hakkaniyetle maç yönetilmesini istiyoruz.. Büyük yatırımlar yaptık. Hakem hatalarından kaybettiğimiz maçları sağır sultan bile biliyor ama ilgililer bilmiyorsa onlara hatırlatmak bizim görevimiz. Hakem hatasıyla maç kaybetmeyeceğiz dedim. Biz cezalıyız maçı televizyondan seyredeceğiz. Hakem arkadaşımıza rakip takımın dediği gibi biz de güveniyoruz. Kendisiyle de konuştum. Kim hak ediyorsa onun kazanmasını sağlayacak bir yönetim göstermelerini istedim...''
Cuma günü, yani bugünki demecinde hakemi arayıp, kim hak ediyorsa onun kazanmasını sağlayacak bir yöntem göstermesini istediğini beyan ediyor. Farklı bir deyişle maçta üstün olan tarafa hakemin yardımcı olmasını istediğini söylüyor. Böylesine şuursuzca bir söylemin ancak İHOO'nun ağzından çıkması beklenebilirdi. Kişi; ya yaptığı gafın farkında değil ki ben böyle olduğu kanaatteyim, yada İHOO kendi imkanları el verdiğince Türk futbolu ve futbolseverlerle alay edip yetkilileri tehdit ediyor.
Bu vahim durumda; herhangi bir 'hukuk devletinde' 6222 nolu kanun gereği şahsın 'hakemi aradım...' beyanatıyla (hakemin de onayı ile birlikte) şikeye teşebbüsten cezaya çarptırılması öngörülür. Trabzonspor'a hükmen 3-0 mağlubiyet ve İHOO'ya en az 1 yıl hak mahrumiyeti cezası verilirdi.

Cumartesi gecesi; maçın üstün tarafı kuşkusuz Fenerbahçe olacaktır. İHOO'nun hakeme talimatı ile birlikte bize yardımcı olacağını da varsayarsak; bir offside ve bir penaltı golü sonucunda galip gelmemiz durumunda İHOO diyelim ki taşıdığı taşşakların hakkını verdi ve takımını sahadan maç bitmeden çekti. Kendiyle çelişmiş olmayacak mı? Yada şöyle soralım; İHOO adam mıdır? Göreceğiz.

Amma Velakin