Okumak Anlamaktir

18 Mart 2016 Cuma

Beni Öldür Ekmek Teknemi Alma!

Yürekleri burkan bir serzeniş/ağıt, ''beni öldür, ekmek teknemi alma!'' Kim haykırıyor bunu biliyor musun? Bir kağıt toplayıcı.Videoyu izleyip böyle bir yasağın olduğunu öğrendikten sonra biraz daha derine inip sebebini öğrenmek istedim. Öncelikle bir kaç haber (başlığı) ile yasağın [#,#,#] ne olduğuna bakalım kısaca:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı yeni düzenleme ile kâğıt toplayıcılarından kâğıt alan firmalara 140 bin TL’ye kadar ceza kesilmesi. Bu yasayla yaklaşık 500 bin kağıt toplayıcı işsiz kalıyor. Şöyle ki işçilerin/kağıt toplayıcıların taşıyıcı lisansları vs. olmadığından  yasal olarak Çevre ve Şehircilik bakanlığı bu zorlamayı yapabiliyor.
Gün yüzü gibi ortadadır ki bakanlıklar, kağıt toplayarak geçinenlerin emeğine göz dikmiştir. Hali hazırda bir iş kolu olarak görülmeyen kağıt işçiliğinde kendilerine pay elde etme gayesindedirler. İnsanlığın bi'önemi yok en nihayetinde.

Peki ya sen be Zabıta? Sen ne yapıyorsun? Görmezden gelmek çok mu zor? Biliyorum sen de ekmeğinin peşindesin ama bunu; o garibimi ekmek teknesinden ederek yapıyorsun orada. Görmezden gel be adam. Adamı öldürüyorsun farkında değilsin. İçin hiç mi sızlamıyor?

Amma Velakin